تهران
021-91009290
تهران
021-91009290

یوگا برای کودکان

حالا که از اهمیت یوگا و تاثیری که بر سلامتی فرزندتان دارد آگاه هستید، لازم است که بدانید کدام حالت و حرکات برای کودکان مناسب هستند. باید حرکت‌های ساده‌تر را پیدا کنید که کودک بتواند آنها را یاد بگیرد. بعضی از حالت ها که انجام آنها برای کودکتان کمی سخت هستند برای به چالش کشیدن آنها لازم است، ولی نباید به قدری سخت باشد که فرزندتان خسته و دلزده شود. در اینجا شما با ۱۶ حرکت ساده و مفید برای کودکان آشنا می‌شوید. اگر به دنبال راهکاری هستید که کودک شما در عین سلامت و آرامش روحی و ذهنی، سلامت جسمی را هم بدست بیاورد یوگا همان چیزی است که نیاز دارید. یوگا به همه جنبه‌های زندگی آنها کمک می‌کند و هردو شما می‌توانید از آن بهره‌مند شوید. خیلی عالی خواهد بود که شما و کودکتان در کنار هم قرار بگیرید برای یک فعالیت مفید و سازنده.

یوگا برای کودکان چه فوایدی دارد؟

  • یوگا بسیاری از بیماری های فیزیکی و روحی را از بین می برد و به بیان دیگر بهترین ابزار برای ایجاد تعادل در زندگی ست.
  • تعادل، ظرفیت و مقاومت بدن را بالا می برد.
  • دردهای ماهیچه ای را کاهش می دهد.
  • کیفیت خواب را بالا می برد.
  • سطح ترشح هورمون های استرس مانند کورتیزون را کاهش می دهد که به تبع استرس، عصبانیت و خستگی را دور می کند.
  • تمرکز را بالا می برد و به تبع روی رفتارهای کودکان به خصوص در کلاس درس نیز تاثیری مثبت می گذارد. ذهن را آرام می کند و بر کیفیت زندگی می افزاید.
  • انعطاف پذیری بدن را بیشتر می کند و بر مهارت های خود کنترلی می افزاید.
  • ۶ ماه یوگا نه تنها وزن بدن را کاهش می دهد، بلکه عملکرد غده درون ‌ریز و حافظه را نیز بهبود می بخشد.
با وجود این همه فواید، بهتر است که از همین ابتدا کودکتان را با ورزش یوگا آشنا کنید. برای انجام ورزش یوگا، نیاز به فضای بزرگ ندارد. از این رو کودک شما می تواند در اتاق، حیاط خانه یا حتی مدرسه هم این کار را انجام دهد. در ادامه برخی از بهترین حرکات این ورزش را برای کودکتان آورده ایم.

آنچه باید والدین در مورد یوگا و کودکان بدانند

ورزش تمرکزی یوگا برای اکثر رده های سنی پیشنهاد شده است چرا که این نوع ورزش برای آرامش روانی و ایجاد قدرت درونی در فرد انجام می شود ؛ نمی خواهیم به فواید کلی یوگا بپردازیم چرا که در مطالب قبلی بارها در این مورد صحبت کرده ایم .

چه زمانی کودکان باید یوگا را شروع کنند؟

با توجه به ویژگی های کودکان ، بهترین کار این است کودکان بعد از سن 4 سالگی شروع به یوگا کنند ، در این زمان ساختار بدن آن ها ثابت است و به بدن خودشان آگاهی و کنترل دارند از سوی دیگر ، برخی مردم متعجب هستند آیا این نظمی مناسب برای تمام انواع کودکان است ؟که پاسخ مثبت است .
کودکان درون گرا و پویا هردو از یوگا سود می برند حتی آنهایی که عملکرد متنوعی رانشان می دهند این عملکرد را مفید می دانند .مهم این است گروهی را پیدا کنیم که ازلحاظ شخصیتی مناسب تر باشد روش های مختلفی در یوگا با هدف تقویت و اصلاح عدم تعادل در بدن وجود دارد.با این حال ، همه آن ها فوایدی دارد که در مورد آن صحبت می کنیم .

فواید یوگا برای کوکان :

آن ها یاد می گیرند بدون رقابت خود را ارتقا دهند
کودکان با انجام یوگا بیشتر و بهتر فکر می کنند ، یوگا یکی از معدود ورزش ها است که شما برنده و بازنده نیستید و نمی توانید تلویزیون را روشن کنید و رقابت هایی از آن را ببینید .اگر بخواهیم یوگا را با سایر ورزش ها مقایسه کنیم تک است ، اهمیت این یادگیری برای کودکان بنیادی است . این کار به پیشرفت کودکان بدون هدف قرار دادن بهتر از دیگران بودن یا برنده شدن جایزه کمک می کند . دانستن اینکه رضایتی درونی وجود دارد که به رسمیت شناختن آن به دیگران بستگی ندارد ضروری است .
یوگا دانش کودکان را تقویت می کند
وقتی به دانش خود می پردازیم معمولا در رابطه با دنیا داخل فکر می کنیم در حالیکه حقیقت دارد موضوعی بنیادی است داشتن رابطه آگاهانه با بدن بسیار به ما کمک می کند. آگاهی از محدودیت ها و احساس توانایی غلبه بر آن ها ، قدرت به شما می دهد که به عزت نفس تبدیل می شود هم چنین یوگا باعث می شود که همه ماهیچه ها، استخوان ها، هوا را تنفس کنند .
باعث می شود بیشتراز خودمان مراقبت کنیم و به عملکردهای بدن احترام بگذاریم . با توجه به اینکه ما یاد می گیریم به دیگران با همان جدیت احترام بگذاریم وآنها را دشمن خود نپنداریم
کودک با یوگا یادمی گیرید استرس را شناسایی و آن را کنترل کنید
احتمالا مهم ترین بخش ” شناسایی است ، چون بدون این ما نمی توانیم آن را کنترل کنیم . درست مانند فلسفه ای که با آن می آید ، خود فعالیت نیازمند آرامش است .به همین دلیل اگر حالت عاطفی شما آرام نباشد ، به محض اینکه آماده تمرین شوید متوجه تفاوت خواهید شد .با توجه به این تضاد ، درک می کنید احساسی درونی دارید که شما را ضعیف می کند . در عین حال می توانید راهی برای مقابله با آن پیدا کنید .همانطور که بزرگسالان دوراز این نظم زندگی می کنند ، ما می دانیم یاد گیری این کار زمانی که رشد می کنید چقدر مشکل است .داشتن این مهارت از زمان کودکی ، تفاوت بزرگی ایجاد می کند . این ابزار اساسی به شما کمک می کند آرام باشید و بتوانید آنچه را که برای شما بهترین است انتخاب کنید . اینها فواید اصلی یوگا برای کودکان هستند . همانطور که می بینید ، به آن ها کمک می کند تا بهتر رفتار کنند، احترام بگذارند همانطور که در محیط رشد می کنند.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *