تهران
021-91009290
تهران
021-91009290

کارهایی برای پر کردن اوقات فراغت کودکان

کارهایی برای پر کردن اوقات فراغت کودکان

اوقات فراغت،زمانی است که کودک شما کارهایی را که مورد علاقه اوست و از انجام دادن آنها لذت میبرد باید انجام دهد و به یاد داشته باشید که حتما برای لذت بردن کودکمان نباید هزینه ی زیادی کنیم مثلا :ثبت نام در کلاسی که شهریه ی خیلی بالایی دارد اما با کارهای ساده هم میتوان از اوقات فراغت به خوبی بهره برد.

پر كردن اوقات فراغت

برای اینکه فرزندتان از تمام اوقات فراغت خود بهره کافی راببرد و این اوقات برایش لذت بخش باشد باید توسط پدر یا مادر برنامه ریزی مناسبی داشته باشد . برای برنامه ریزی اوقات فراغت علایق کودکتان را در اولویت قرار دهید و از او بپرسید که تمایل دارد به چه اهدافی برسد .پدر و مادری که برای اوقات فراغت فرزندشان برنامه می ریزند باید تومه داشته باشند برای کاهش استرس و یا افسردگی و بهبود فرآیند تحول روان شناختی و جسمانی ،کودک شما احتیاج به تحرک و فعالیت دارد . پس در برنامه ریزی به ورزش کردن توجه زیادی کنید .

به کودک خود حق انتخاب دهید

در طول سال تحصیلی فشارهای زیادی از طرف مدرسه به کودک وارد میشود از جمله این فشار های روانی :انجام تکالیف مدرسه ، استرسی که در دوران امتحانات به کودک وارد میشود هم چنین صبح زود بیدار شدن را میتوان نام برد.کودکانی که در روز های تابستانی نمیتوانند بخوابند افسرده شده و موفقیت کمتری راهم بدست می آورند.

پرکردن اوقات فراغت با ایجاد سرگرمی های ساده

انجام کارهای خانه با همکاری اعضای خانواده یکی از مهم ترین راه ها برای گذراندن اوقات فراغت تابستانی است. در کارهای خانه کودکتان را مشارکت دهید مثلا هنگام درست کردن کیک یا غذا بگذارید کودکتان با راهنمایی شما کارهای راحت را انجام دهد .

همچنین بچه ها را تشویق کنید تا اتاق شان را مرتب کنند و شما این کار را برای شان جذاب کنید.مثلا بگویید زمان می گیرم اگر تا این ساعت اتاقت را تمیز کنی ، جایزه ای نزد من داری . با این سرگرمی های ساده از دور هم بودن لذت ببرید و به ه کودک تان مشارکت در کارها را بیاموزید.

پرکردن اوقات فراغت با انجام بازی ها دسته جمعی

برای پر کردن اوقات فراغت کودکتان به ویژه در روزهای بلند تابستانی وسایل نقاشی در اختیار او بگذارید و از او بخواهید که یک موضوع خاص را نقاشی کند زیرا بچه ها در هر سنی عاشق نقاشی کشیدن هستند. برای جذابیت بیشتر، یک مقوای بزرگ تهیه کنید و همه خانواده کودکتان را در نقاشی کردن همراهی کنید .شما برای ایجاد علاقه در کودکتان می توانید برای او یک کتاب رنگ کردنی تهیه کنید تا با رنگ کردن آنها سرگرم شود.

پرکردن اوقات فراغت با انجام ورزش و بازی های خانوادگی

برای اینکه اوقات فراغت کودکتان را پر کنید ، ساعاتی را همراه کودکتان به تفریح و ورزش بپردازید مثلا مبلهایتان را جمع کنید و لباس ورزشی بپوشید و کمی نرمش کنید و یا به یک پیاده روی خانوادگی بروید و یا با فرزندتان دوچرخه سواری کنید

.پرکردن اوقات فراغت ،ساده اما سرگرم کننده

از بازی های دوست داشتنی برای کودکان و بزرگترها که سبب پر شدن اوقات فراغت می شود ، بازی با حباب، درست کردن پازل، بازی اسم و فامیل، منچ و مارپله، انجام پانتومیم، خمیر بازی، دوز، شطرنج، 20سوالی، دبرنا و … است که بسیار مفرح و سرگرم کننده می باشد و می تواند برای شما خاطراتی جالب رقم بزند.

پرکردن اوقات فراغت با برنامه کودک

هنگامی که کودک شما حوصله اش سر می رود می توانید برای پر کردن اوقات فراغت او چند فیلم کارتونی یا فیلم مناسب سن او تهیه کنید تا او در این زمان به تماشای کارتون و انیمیشن بپردازد.

شما می توانید به کودک خود اجازه انجام بازی کامپیوتری یا پلی استیشن را به اندازه نیم ساعت دهید اما نگذارید او به این کار عادت کند و بیش از نیم ساعت به بازی کامپیوتری اختصاص دهد.

نکته مهم :

برای پرکردن اوقات فراغت حتما نباید کودکمان را در کلاسهای گران قیمت ثبت نام کنیم بلکه می توان با کارهای خیلی ارزان و ساده هم اوقات فراغت او را پر کنید.شما می توانید حتی در زندگی آپارتمان نشینی هم برای پر کردن اوقات فراغت فرزندتان چاره ای بیاندیشید و با سایر همسایه ها برای عصرهای تابستانی برنامه های خانوادگی مانند دور همی ، خوردن شام ، انجام بازی های گروهی ترتیب دهید تا هم به بچه ها و هم به پدرها و مادرها خوش بگذرد.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

wpChatIcon
wpChatIcon