معلم منفعل ، تاثیر پذیر صرف و کم انرژی  و یا برعکس ؟

هر شخصی دوست دارد در موقعیت‌ها و شغل خود ، فردی موثر ، موفق ، و مطرح بوده و به او با دیده منفعل ، بی تفاوت ، تاثیر پذیر صرف ، گوشه گیر  و نا کارآمد نگاه نشود و تمایل دارد  بتواند بر محیط  کاری خود  ، همکاران ، مدیران و مافوقان وغیره تاثیر مثبت بگذارد. روش‌های بسیار زیادی برای این کار وجود دارد  که برخی از آنها فهرست وار درج می‌گردد :

۱-  مطالعه کافی کتب مرتبط با شغل معلمی ، روزنامه‌ها و نشریات ، بررسی وبلاگها و سایتها ی فعال معلمان و ادارات آموزش و پرورش  جهت به روز آوری اطلاعات و آگاهی از آخرین یافته‌های مرتبط با شغل معلمی و کاربست آنها.

۲-  مطالعه در زمینه آموزش و پرورش تطبیقی و مقایسه فعالیتهای معلمان و مدارس کشور با  معلمان و مدارس خارجی  و کسب تجربه از فعالیتهای آنان ، این موضوع از طریق بررسی وبلاگ و سایت مدارس و معلمان خارجی به خوبی و به ارزانی  ممکن است .

۳-   شرکت فعال در انواع مسابقات علمی و مقاله نویسی معلمان و جشنواره‌ها که توسط ادارات و سازمان‌های آموزش و پرورش برگزار می‌شود . این موضوع به مطالعه معلم می‌انجامد که موجب به روز شدن اطلاعات وی گشته یا موفقیت هایی برایش به دنبال خواهد داشت .

۴-   شرکت فعال در کلاسهای ضمن خدمت و باز آموزی معلمان که توسط ادارات آموزش و پرورش برگزار می‌گردد .

۵-   حضور فعال در جلسه شورای معلمان مدرسه و اظهار نظرهای صحیح و علمی با استناد به مطالعات کافی و حالت منفعل نداشتن در این جلسات جهت مطرح شدن نظرات مثبت شما و جلب توجه مدیر و سایر همکاران  و نیز ترغیب دیگر معلمان شرکت کننده برای شرکت فعال در بحث‌های جلسه شورا

۶-   شرکت در مسابقات اقدام پژوهی و انتخاب موضوع‌های جدید برای تدوین و شرکت در مسابقه.

۷-  شرکت در انواع همایش و سخنرانیهای کارشناسان و مدعویین ادارات آموزش و پرورش منطقه و استان جهت کسب اطلاعات علمی جدید در راستای شغل معلمی

۸-  افتتاح وبلاگ یا سایت اینترنتی و درج مطالب نوشته شده به وسیله خودتان و توجه کافی به نظرات بازدید کنندگان و تهیه مطالب درخواستی آنان . و تبادل لینک و اطلاعات با سایر وبلاگها ، این کار موجب  مطالعه بیشتر شما و تمرین کافی برای نوشتن و اظهار نظرهای علمی خواهد شد .

۹-  در صورت امکان از مدیر مدرسه بخواهید  هر چند وقت یکبار  به کلاس شما آمده و از نزدیک شاهد فعالیت و روش تدریس شما در کلاس باشد  تا چنانچه  نظری داشت  بعدا” به شما اعلام نماید  در غیر اینصورت با هماهنگی مدیر می‌توانید از سایر  همکاران مانند بازرسان  و کارشناسان اداره برای حضور در کلاس خود دعوت به عمل آورید .

۱۰- بردن ابزار و یا استفاده از رسانه‌های آموزشی در کلاس ، علاوه بر ایجاد جذابیت در تدریس برای دانش آموزان، شما را معلمی  علاقمند ، کوشا و فعال  برای سایر همکاران و مدیر مدرسه معرفی خواهد نمود . ابزار آموزشی الزاما” وسایل گران قیمت که ممکن است در دسترس شما نباشند ، نیستند ،  بلکه وسایل و موادی ارزان و ساده  مانند انواع عکس ، کتب ، مجلات و روزنامه و غیره نیز مفید است .