تهران
021-91009290
تهران
021-91009290

پنج گام برای تبدیل شدن به یک معلم خلاق

استقبال از ایده‌های جدید و روحیه ابتکاری داشتن، بیشتر از سایر موارد از زبان آنها بیان شد. اما ما چگونه می‌توانیم این ویژگی‌ها را تقویت کرده و به یک معلم خلاق تبدیل شویم؟ و ابتدا باید چه گام‌هایی را در مسیر تدریس خلاق برداریم

گام اول: به یک معلم آگاه و بامعلومات تبدیل شوید.

امروزه بیش از هر زمان دیگری، یادگیری درباره تدریس، آسان شده است. انبوهی از کتاب‌ها، دوره‌های آموزشی، دوره‌های آموزشی رایگان به‌صورت آنلاین، منابع آنلاین و برنامه‌های دانشگاهی وجود دارند که به ما کمک می‌کنند مهارت معلمی خود را پرورش دهیم.یادگیری درباره چیزهای دیگر هم اهمیت زیادی دارد. معلم خلاق چیزی بیش از دانش تدریس را با خود به کلاس می‌آورد. او در حوزه‌های دیگری هم تحصیل کرده و می‌تواند از تجربیات و علاقه‌مندی‌های فرارشته‌ای خود نیز استفاده کند.پیشنهاد من استفاده از یک سرگرمی هنری مثل فراگیری نواختن آلات موسیقی یا گذراندن یک دوره تئاتر است. در کنار لذت بردن از این موارد در جهت بهبود روحیه خودتان، می‌توانید تا حد زیادی از آن‌ها در تدریس خود نیز بهره ببرید.برای مثال، استفاده از ترانه و آهنگ در کلاس درس برای فراگیران بسیار انگیزه‌بخش بوده و می‌تواند به آن‌ها در پردازش زبان و بهبود تلفظ آن‌ها کمک کند. استفاده از فنون تئاتر و گنجاندن آن‌ها در برنامه آموزشی، روش خوب دیگری است که باعث می‌شود یک سرگرمی، تدریس شما را غنی کند.

گام دوم: آموخته‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

با توجه به تجربیاتی که من به دست آورده‌ام، معلمان نیز (همچون فراگیران) می‌توانند در کار خود چیزهایی را از دیگران بیاموزند، اما بالاخره زمانی متوجه خواهند شد که باید متعهد شده و مشارکت کنند.اگر در مدرسه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید روزهایی برای آموزش تعیین‌شده است، رهبری یک جلسه را پیشنهاد کرده و سپس درباره موضوع تحقیق کنید تا مطمئن شوید که دانش خود را با همکارانتان به اشتراک گذاشته‌اید. این کار ممکن است دلهره‌آور باشد، اما یک ‌لحظه بسیار مهم در عمر هر معلم به شمار می‌رود و برای شما بسیار جالب خواهد بود که چقدر مطلب در این فرایند یاد خواهید گرفت.از یک مجله یا وبلاگ در زمینه تدریس شروع کنید. عمل وبلاگ نویسی و توصیف ایده‌هایی که در زمینه تدریس دارید، باعث بروز صحبت‌هایی با سایر معلمان خواهد شد که به‌موجب آن، ایده‌های بیشتری شکل خواهد گرفت. این ایده‌های جدید، پل بزرگی است که شما را به سمت تبدیل به یک معلم خلاق هدایت می‌کند.

گام سوم: خلاقیت را به یک هدف روزانه تبدیل کنید.

معلم خلاق بودن به شما در حل مشکلات کمک می‌کند. این ویژگی برای معلمان مفید است چراکه حل مسئله دقیقاً همان چیزی است که معلمان همواره در کارهای خود با آن مواجه‌اند؛ از تصمیم‌گیری درباره مواد درسی، رویه‌ها و نمرات گرفته تا سازگار شدن با فعالیتی که فراگیران نسبت به آن واکنشی نشان نمی‌دهند و نیز کمک کردن به افرادی که آن‌طور که بایدوشاید پیشرفت نمی‌کنند.برای اینکه همواره این مهارت‌ها را بهبود ببخشید، باید خلاقیت را به یک عادت روزمره تبدیل کنید؛ نه این هرازچندگاه به سراغ آن بروید. به هر کاری که انجام می‌دهید به دیده نقادانه بنگرید و به این فکر کنید که درس‌های ارائه‌شده توسط شما چگونه می‌تواند انگیزش بیشتری در مخاطب ایجاد کند.از همه مهم‌تر اینکه، به خودتان زمان داده و خود را مورد سرزنش قرار ندهید. پرورش قابلیت‌های فکری فرد، درست همانند پرورش هر توانایی یا مهارت شناختی دیگر، کار ساده و سرراستی نبوده و به صبر، فداکاری و شور و شوق برای تعالی بیشتر نیاز دارد.

گام چهارم:

کلکسیونی از ایده‌های تدریس را جمع‌آوری کنید.

درست همان‌طور که ورزشکاران با تمرینات مداوم، آمادگی خود را حفظ می‌کنند، ذهن ما نیز از تمرین منظم سود می‌برد. شما برای تمرین دادن ذهن خود چه اقدامی انجام می‌دهید؟ آیا از کار کردن با جدول کلمات متقاطع، سودوکو یا چیدن جورچین لذت می‌برید؟ ثابت شده است که این اقدامات و نیز سایر تمرینات ذهنی، تمرکز و خلاقیت ما را افزایش می‌دهند.ما غالباً به دانش آموزان خود می گوییم که تمرین کردن خیلی خوب است، اما مهم است که آن را در مورد خودمان نیز انجام دهیم. افراد متبحر در همه زمینه‌ها، از نوازندگان گرفته تا سرآشپزان و معلمان، با تمرین زیاد (و نه به صورت یک‌شبه) به بالاترین سطح دست‌یافته‌اند. تمرین، شما را منظم و صبور بار می‌آورد.وقتی‌که چیزی را تمرین می‌کنیم، خوب است ذهن خود را به‌جای هدف بر روی فرایند متمرکز کنید. به‌عبارت‌دیگر، از کاری که در لحظه انجام می‌دهید لذت ببرید و خیلی نگران نباشید که عاقبت کار چه می‌شود.

گام پنجم: کلکسیونی از ایده‌های تدریس را جمع‌آوری کنید.

مهم نیست که حتماً ایده‌های جمع‌آوری‌شده را بلافاصله به کار بگیرید. آنچه اهمیت دارد این است که آن‌ها را به‌گونه‌ای جمع‌آوری و سازمان‌دهی کنید که در فرصت مقتضی بتوان به‌راحتی از آن‌ها استفاده کرد. همین ایده‌ها هستند که موجب می شوند شما در مسیر خلاقیت ثابت‌قدم بمانید؛ به‌ویژه زمانی که خود را با آن‌ها سازگار کرده و آن‌ها را آزمایش کرده باشید.اگر ایده‌های جدیدی را در اینترنت کشف کردید، اطمینان حاصل کنید که از نشانه‌گذاری‌ها و ابزارهای گزینش مختلفی که امروزه در دسترس است، استفاده کرده‌اید. همچنین از فهرست‌هایی که دیگران در مورد ایده‌های تدریس جمع‌آوری کرده‌اند نیز استفاده کنید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

wpChatIcon
wpChatIcon