تهران
021-91009290
تهران
021-91009290

نه گفتن به کودک و آنچه باید به عنوان والدین بدانید

محدود کردن کودک یکی از کارهای چالش برانگیز در زندگی می باشد. ممکن است کودک شما بی وقفه اصرار کند، جیغ بزند، گریه کند یا پا بکوبد و حوصله شما را سر ببرد که بعضی از خانواده ها در این جور مواقع از جنگیدن با کودک اجتناب می کنند و بعضی دیگر از ناامید کردن او احساس گناه می کنند اما افرادی هستند که با صلابت به آنها نه می گویند.

نه گفتن به کودک

نه گفتن به کودکان از مسئولیت های مهم در بین والدین می باشد و نه گفتن های ما درس های مهم را به کودکان یاد می دهد و می تواند در زندگی به آن ها کمک کند. در این قسمت از اصول تربیت فرزند در سایت نمناک3 موقعیت را برای شما نام می بریم که می توانید به کودک خود نه بگویید و پیشنهاداتی را به شما ارائه می دهیم که چگونه این کار را انجام دهید.

کی و چطور به کودکان نه بگوییم ؟

1. زمانی که کار های آن ها به دیگران صدمه می زند

به آنها بگویید جلوگیری از آسیب دیدن، یکی از دلایل نه گفتن والدین می باشد. کودکان می توانند این موضوعات و نتایج بد کارهای خود را تشخیص دهند پس باید آنها را راهنمایی کنید و اجازه دهید که انتخاب های مثمر ثمری داشته باشند و این نوع نه گفتن به آنها کمک می کند که کمی به فکر فرو بروند.

به عنوان مثال یک جایگزین را پیشنهاد دهید تا بتواند کار های امن تری را انجام دهند مثلاً بگویید که نمی توانی داخل بازی دوستت را هل دهی چرا که ممکن است سرش به جایی بخورد و در عوض می توانید با یک دیگر لی لی بازی کنید.

2. زمانی که کودک به چیزی نیاز ندارد و فقط آن را می خواهد.

زمانی که با اصرارهای بیش از حد کودک برای خرید چیزی مواجه می شوید که برای او بی مصرف است و اصلاً سالم نیست، می توانید به او نه بگویید. شاید این وسیله را تنها برای سرگرمی می خواهد و نداشتن آن ضربه وارد نمی کند و نه گفتن در چنین مواقعی به کودک کمک می کند تا بتواند ناامیدی های زندگی را تحمل کند و تشخیص دهد که بدون یک سری چیزها هم می تواند زندگی کند.

در چنین مواقعی می توانید به کودک خود بگویید نه چنین چیزی را نمی خرم اما دوست دارم بدانم که چرا آن را می خواهی و البته که حق با توست آن چیز واقعا جذاب است.

3. زمانی که دیگران به حضور کودک و یا لوازم او بیشتر نیاز دارند

معمولاً کودکان به طور طبیعی کمی خودخواه هستند و نمی خواهند که دیگران به وسایل آنها دست بزنند اما گاهی اوقات افراد دیگری هستند که به لوازم آن ها بسیار نیاز دارند.در مواقعی باید به کودک خود بگویید تا بخشندگی را یاد بگیرد و این کار باعث می شود که او در آینده انتخاب های بهتری داشته باشد تا بتواند از خود گذشتگی را یاد بگیرد.

مثلاً به او بگویید که نه نمی توانی شنبه را با دوستان خود به بیرون بروی اما می خواهیم امشب به تولد مادربزرگ برویم ما باید بزرگ تر ها را دوست بداریم و بهتر است که این کادو را برای او تهیه کنیم. مادر بزرگ دلتنگ توست.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

wpChatIcon
wpChatIcon