تهران
021-91009290
تهران
021-91009290

فواید اوریگامی برای کودکان

اوریگامی هنر خلق شکل های مختلف تنها به وسیله تا کردن کاغذ است که نتیجه آن خلق مجسمه های زیبا و جذاب کاغذی است. در حقیقت اوریگامی (اریگامی) همان کاردستی هایی است که تنها با تا کردن کاغد درست می شود وکاه می توانند بسیار ساده و گاهی بیسار پیچیده باشند. در ادامه به فواید این بازی برای کودکان می پردازیم.

آموزش مفاهیم

اوریگامی برای کودکان پیش دبستانی و مهدکودک معمولا بر آموزش مفاهیم پایه مانند اشکال هندسی و تقویت مهارت کودکان و ماهیچه های دست آنها تاکید دارد. همچنین مفهوم تقارن و چگونگی تبدیل اشکال دو بعدی به سه بعدی به کودک آموزش داده می شود. این مفاهیم ساده پایه بسیاری از آموزشها از جمله ریاضیات، علوم مهندسی و تکنولوژی خواهد بود.

تقویت تجسم سه بعدی

با بازی اوریگامی درک فضایی و تجسم سه بعدی کودک تقویت می شود، به عنوان مثال مفاهیم طراحی سازه های تلسکوپی و یا صندلی های تاشو در حقیقت همان مفهومی است که در ساخت اوریگامی از آن استفاده می شود.

تقویت هوش کودک

اوریگامی ترکیبی از هنر و علم است و به نوعی به هردو نیمکره مغز مربوط می شود. جهت ساخت اوریگامی به هردو دست نیاز است پس تمرین اوریگامی ورزشی مفید برای مغر محسوب می شود و با توانمند کردم هر دو نیمکره مغز به حل مسائل پیچیده کمک می کند. اوریگامی نه تنها در پرورش هوش بچه ها مفید است، بلکه برای کودکان استثنایی و با بهره هوشی کم هم قابل استفاده و بسیار مفید است.

افزایش صبر و پیگیری کودک

اوریگامی به کودکان شما صبر و شکیبایی، پیگیری در کار و خلاقیت را آموزش می دهد. با ساخت اوریگامی و تا کردن های پی در پی کاغذ طبق الگوها و نقشه های موجود، کودکان شما یاد می گیرند که تا پایان کار ساخت اوریگامی صبور باشند و کار خود را پیگیری کنند و به طور عملی درک می کنند که اشتباه کردن فرایندی طبیعی در روند کارشان است.

تقویت تجسم هنری

شباهت ساخته های کاغذی اوریگامی به واقعیت، موجب پرورش ذائقه بصری کودک می شود که مبنای هنر های زیبا و گرافیک است.

پرورش خلاقیت کودک

ساخت اوریگامی همانند بازی با لگو و خانه سازی برای کودکان است و خلاقیت کودکان را پرورش می دهد.همان طوریکه که در ساخت یک قلعه با لگو، بلوک های لگو با الگوی خاصی کنارهم قرار می گیرند تا قلعه درست شود، در اوریگامی هم یک تکه کاغذ به دفعات و به شکلهای مختلف تا می شود تا شکل های مجسمه کاغذی به دست آید.

تقویت دقت و مهارت کودکان با پیروی کردن از دستور العمل ها

برای ساخت مجسمه های کاغذی با روش اوریگامی، یک برگ کاغذ باید به صورت مرحله به مرحله و بدون امکان گذر کردن از یک مرحله یا حذف مرحله قبلی تا شود و لازم است از دستور العمل کار به دقت پیروی شود.این مهارتی است که لازمه بسیاری از مراحل زندگی برای کودکان و بزرگسالان است.

تقویت تمرکز و کمک به مهار استرس

اوریگامی می تواند به صورت یک فعالیت در تنهایی یا درجمع انجام شود و تا کردنها مکرر و تمرکز بر ساخت یک شکل مشخص؛ باعث رها شدن استرس و تنش های روزانه می شود.

تقویت مهارتهای اجتماعی

اوریگامی می تواند به صورت یک فعالیت گروهی در جمع خانواده و با حضور اعضای خانواده و یا در کلاس درس انجام شود که موجب تقویت مهارت های اجتماعی کودکان و نزدیک شدن اعضای خانواده / کلاس درس به یکدیگر شود.

کمک به آموزش درس ریاضی

بازی اوریگامی قادر است تا مفاهیم هندسی و ریاضی مانند تبدیل شکل مربع به مثلث تنها با یک تا، آموزش مفهوم تقارن و مسائل پیچیده تر تا سطح دانشگاه را به کودکان و بزرگسالان آموزش دهد. اوریگامی به جذاب کردن تدریس درس ریاضی و هندسه نیز کمک فراوانی می کند.

کمک به هماهنگی چشم ها و دستها

در اوریگامی لازم است دست ها و چشمها با هماهنگی کامل با هم کار کنند و این یک مهارت مهم در دسته بزرگی از مهارت ها از نواختن ساز گرفته تا رانندگی محسوب می شود!

فعالیتی مثبت بدون نیاز به وسایل و امکانات خاص

اوریگامی یک تفرح خوب است که به حداقل امکانات و فضا نیاز دارد و نتیجه کار به سرعت در قالب یک مجسمه کاغذی به دست می آید که برای کودکان بسیار لذت بخش و جذاب است.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

wpChatIcon
wpChatIcon