تهران
021-91009290
تهران
021-91009290

عملکردهای مختلف دانش آموزان در تعطیلات سال نو

دانش آموزان در تعطیلات سال نو، عملکردهای متفاوتی از خود نشان می دهند.

برخی از دانش آموزان فقط در ایام عید به استراحت و تفریح می پردازند. این دانش آموزان ضررهای زیادی را تجربه خواهند کرد.

 برخی از دانش آموزان هم به اصرار خانواده ساعات زیادی را به درس خواندن اختصاص می دهند که خسته و کسل خواهند شد

 برخی دیگر از دانش آموزان نقایص درسی خود را برطرف و دروس ضعیفشان را قوی می کنند . این افراد موفقیت های زیادی را به دست می اورند.

 برخی از دانش آموزان نیز در این ایام فقط به دوره ی دروس خود می پردازند تا مطالب درسی در ذهنشان ثبت شود.

برنامه ریزی درسی برای ایام عید

  1. چند روز مانده به شروع تعطیلات کتاب های درسی خود را به صورت اولویت بندی از دروس سخت تر تا به دروس راحت تر بچینید.دروس سخت تر دروسی هستند که در آنها ضعیف تر هستید و زمان بیشتری برای یادگیری آنها نیاز دارید.
  2.  روز اول و سیزدهم عید را استراحت کنید و به تفریح بپردازید.
  3.  روز دوم تا دوازدهم تعطیلات عید نوروز، درس هایی که در آنها ضعیف هستید را مطالعه نمایید و یا درس هایتان را دوره کنید.
  4.  برای دوره کردن درس هایتان برنامه ریزی کنید و برنامه را درون یک دفترچه بنویسید وبرای هر درس زمانی را مشخص نمایید اما مثلا نگویید که ریاضی را هر روز ساعت 10 صبح می خوانم چون ممکن است مهمان داشته باشید و نتوانید این درس را بخوانید پس بهتر است مدت زمان مطالعه را مشخص کنید و هر زمان از روز که توانستید مطالعه خود را انجام بدهید.اگر موفق به خواندن دروس شدید ، جلوی آن علامت بزنید.
  5. در برنامه ریزی هر روز برای دروس سخت که در آن ضعیف هستید زمانی را اختصاص دهید تا بتوانید با خواندن این دروس هر روز مشکلات درسی را برطرف کنید. دروسی را که برایتان آسان تر هستند را یک روز درمیان یا دو روز در میان بخوانید.
  6.  در صورت اجرای این برنامه خود را تشویق کنید و برنامه مورد علاقه تان را ببینید و در صورت اجرا نکردن این برنامه ، خود را تنبیه کنید.
  7.  یکی از اعضای خانواده را به عنوان ناظر یا پشتیبان خود انتخاب کرده و از او راهنمایی بخواهید.
در ایام نوروز تفریح و استراحت نیز داشته باشید برخی از والدین در تعطیلات نوروزی فقط اصرار می کنند که فرزندشان درس بخواند و فرصت های تفریحی کمتری را در اختیار آن ها می گذارند. آنها در نظر دارند که در این مدت تعطیلات فرزندشان نقاط ضعف خود را برطرف کند و تفریحاتی برای فرزند خود در نظر نمی گیرند اما این والدین باید بدانند برای اینکه دانش آموز بتواند با روحیه خوب پس از تعطیلات وارد مدرسه شود ، باید در ایام تعطیلات تفریح و استراحت داشته باشد زیرا تفریح یکی از پایه ای ترین نیازهای افراد است. پس والدین قبل از تعطیلات سال نو، با همکاری خود دانش آموزان یک برنامه ریزی مناسب برای دانش آموز داشته باشند. ضرر های تعطیل کردن درس خواندن در ایام تعطیلات اگر دانش آموزان در ایام نوروز درس نخوانند ، بعد از تمام شدن تعطیلات، بی حوصله می شوند و انگیزه ای برای درس خواندن ندارند و همچنین در دروسی که ضعیف هستند ، به علت عدم تکرار ضعیف تر می شوند و آنچه از قبل یاد گرفته بودند را از یاد می برند. همچنین به علت اینکه بعد از تعطیلات نمراتشان از همکلاسی های خود پایین تر می شود ؛ بی اعتماد به نفس می شوند.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *