تهران
021-91009290
تهران
021-91009290

تاثیر منفی داد زدن سر کودک

فریاد کشیدن و داد زدن سر کودک بر روی مغز و احساسات او تاثیر منفی میگذارد و باعث میشود اعتماد کودک نسبت به شما از بین برود.

بسیاری از والدین از خود می پرسند که تا چه حد داد و فریاد کشیدن سر کودکان به آن ها آسیب می رساند. در جواب باید گفت که این صدمه بستگی به کودک، خانواده و کلماتی دارد که زده می شود. اما بطور کلی می توان گفت که اگر کلماتی که با فریاد ادا می شود به احساسات کودک آسیب برساند، او را بترساند و یا به گونه ای مضطرب کند که قادر به بازی یا یادگیری نباشد می تواند بسیار زیان بار و حتی خطرناک باشد.داد زدن سر کودک

داد زدن سر کودک

شاید شما جزو آنهایی باشید که مدام سر بچه ها داد می زنند یا شاید هم گهگاه این کار را می کنید و یا ممکن است خیلی به ندرت پیش بیاید که سر فرزندتان داد بزنید.

داد زدن والدین سر کودک

اگر اصلا این کار را نمی کنید به شما تبریک می گوییم. اگر هم اهل داد زدن هستید، خب، بالاخره انسان است دیگر! شاید تا به حال نمی دانستید داد زدن بر سر بچه ها، چه عواقبی دارد که ما برای تان می گوییم و البته اینکه چطور می توانید این عادت را از محیط خانه تان دور کنید.

اگر والدین بعلت خشم و عصبانیت سر کودکان خود داد بزنند، کودک خشم آن ها را احساس کرده و خواهد ترسید. اگر والدین سر یکدیگر داد بزنند کودکان کوچک تر ممکن است این طور درک کنند که آن ها در خطرند و در نتیجه بترسند. بخصوص اگر یکی از والدین خانه را ترک کند یا خیلی ناراحت باشد. در چنین شرایطی کودک اصلا احساس راحتی و امنیت نخواهد کرد. چراکه اعتماد او به افرادی که مسئول مراقبت از او هستند سلب شده است.

داد زدن چه بر سر بچه ها می آورد؟

اگر سعی دارید فرزندتان را از انجام کاری متوقف کنید یا ساکتش کنید، مدام داد و فریاد زدن راه درستش نیست. اگر به آرامی واکنش نشان دهید، اطمینان و عشق را در فرزندتان پرورش خواهید داد. اما عکس این موضوع هم صدق می کند؛ اگر مدام با داد و فریاد زدن کارتان را پیش ببرید، مغز فرزندتان وارد حالت جنگ و گریز خواهد شد. داد زدن ممکن است باعث شود فرزندتان مقابله به مثل کند و رفتار تهاجمی به سمت شما داشته باشد و حتی بخواهد به شما آسیب بزند. همچنین داد زدن باعث می شود کودک تان یا فرار کند و یا فقط با ترس و دلهره به شما خیره شود. مطالعات نشان داده داد زدن، در بلند مدت، بچه ها را تهاجمی تر می کند، هم از لحاظ کلامی و هم از نظر فیزیکی.

داد زدن، شکل درستی برای ارتباط نیست

گاهی وقت ها ما طبق این باور نادرست داد می زنیم که، اگر با صدای بلند حرف بزنیم یا نکته ای را گوشزد کنیم، کودک مان راحت تر می تواند آن نکته را به خاطر سپرده و جدی بگیرد. در حالیکه اینطور نیست. شاید در کوتاه مدت و بسیار سطحی از داد زدن تان نتیجه بگیرید اما نکته ای که به آرامی و با شیوه های درست گوشزد می شود بسیار موثرتر و عمیق تر در ذهن کودک جا می افتد تا نکته ای که با داد زدن به کودک منتقل می شود. با داد زدن نمی توانید پیام تان را مستقیما به فرزندتان منتقل کنید، زیرا بچه ها در دفاع از خودشان در برابر یک خطر احتمالی یا خطر واقعی بسیار پرتکاپو هستند و اصل مطلب را از دست می دهند، اما اگر با آرامش حرف بزنید، لزومی برای دفاع نمی بینند و روی همان چیزی که هدف شماست تمرکز خواهند کرد.

داد زدن، اعتماد را از بین می برد

اگر مدام با داد و تهدید، ترس را در دل فرزندتان ایجاد کنید، اعتماد او به شما آسیب دیده و از بین می رود. به جای داد زدن، جور دیگری شرایط را کنترل کنید و با حسی از شوخی و همراهی، هشدارهای لازم یا نکات و توصیه های تان را به او منتقل کنید. واکنش نشان دادن به یک موقعیت اگر از نگاه فرزندتان،همراه با همدلی و مهربانی باشد، در توده ای از مشکلات بعدی ِ بهم گرده خورده گرفتار نخواهید شد و فرامین تان هم به اجرا درخواهند آمد!

شما هم قرار نیست کامل و بی عیب باشید؛ اما خونسردی تان را حفظ کنید

خونسرد ماندن گاهی واقعا سخت است. وقتی پسر کوچک تان برای پانزدهمین بار، تمام محتویات کیف دستی تان را روی زمین ولو می کند، حتما دارد روی اعصاب تان راه می رود! اما خونسرد ماندن شما، مطمئنا بازخورد خوبی خواهد داشت و اعتماد فرزندتان به شما سلب نخواهد شد و فرزندی خواهید داشت که به شما اطمینان دارد، از شما نمی ترسد، با شما نمی جنگد و عاشق شماست. اگر وقتی کوچک بودید والدین شما مدام سرتان داد می زدند، اجازه ندهید این عادت به زندگی شما هم رخنه کند. شما پدر و مادر عاقل تری باشید، صبوری را تمرین کنید و عشق تان را بروز دهید.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *