تهران
021-91009290
تهران
021-91009290

بهترین راهکارها برای بالا بردن تمرکز در کودکان1

1. بازی های تمرکزی و تمرین هایی را برای بالا بردن تمرکز و توجه در کودکان انجام دهید.

بازی ها می توانند به طور موثر برای ساخت تمرکز استفاده شوند. از آنجا که کودکان با بازی بیشتر می آموزند، همیشه ایده خوبی است که سعی کنید فعالیت های خود را کمی سرگرم کننده تر کنید. ابزارهای کوچک، تبلت ها و رایانه ها را دور نگه دارید و اجازه دهید کودکان بازی های معمولی با اسباب بازی های معمولیشان را انجام دهند، فعالیت هایی که توجه و تمرکز را افزایش می دهند و تمرینات تمرکز انجام می دهند.

مطالعات نشان داده اند که ابزارها در واقع میزان توجه و قدرت حافظه کودکان را کاهش می دهند،پس آنها باید به اندازه کافی مورد استفاده قرار گیرند یا کلا ممنوع باشند.

بازی های فکری برای بالا بردن تمرکز در کودکان

شما می توانید توانایی کودکتان را برای تمرکز و توجه با بازی های تمرکزی که نیاز به تفکر، برنامه ریزی و استفاده از حافظه دارد، آموزش دهید و تقویت کنید.

پازل جدول کلمات متقاطع، پازل اره ای و بازی های کارت مانند باعث بهبود حافظه و در واقع بهبود توجه به کلمات، اعداد و تصاویر می شود، در حالی که پازل تصویری – پیدا کردن قطعه مناسب از میان قطعات اشتباه- پیدا کردن اشیا – باعث تقویت پیوند میان توجه و تمرکز می شود.

ترتیب گذاری برای بالا بردن تمرکز در کودکان

پیوند بین ترتیب گذاری های زیر و قرار دادن اشیا به ترتیب حروف الفبا، فعالیت های عالی برای بچه هایی است که مشکلات تمرکز دارند.

بالا بردن تمرکز در کودکان با صندلی بازی

این بازی شامل چالش فرزندان برای نشستن روی صندلی بدون حرکت است و یا برای دیدن اینکه تا چه حد می تواند آن را انجام دهد.

مجسمه بازی برای بالا بردن تمرکز در کودکان

یکی دیگر از بازی های بهبود دهنده توجه “مجسمه بازی” است! از طریق بازی کردن مکرر، مغز کودک به کار گرفته می شود و به چالش کشیده می شود و تقویت ارتباط ذهن و بدن و تمرکز را بهبود می بخشد.

2. برای بالا بردن تمرکز در کودکان یک محیط بدون حواس پرتی را آماده کنید

بعضی از کودکان به خوبی در محیطی آرام بخش و ساکت پاسخ می دهند، اما ممکن است بچه های دیگری در محیطی زندگی کنند که دارای فشارهای شدید و شلوغی است.

فهمیدن اینکه کودک شما چه محیطی را ترجیح می دهد که مطالعه انجام شود، اولین گام برای افزایش میزان تمرکز در اوست.

محیط مناسب برای بالا بردن تمرکز در کودکان

ابزارات موسیقی نرم و نورپردازی ملایم به تنظیم خلق و خو برای مطالعه کودک کمک می کند. “مانوا ( مادر یک کودک 4 ساله) عادت داشت تا همیشه بسیار بیش از حد محیط ساکت باشد، اما بعد از اینکه من یک مخزن ماهی در اتاق او قرار دادم، متوجه شدم که او کاملا کمی آرام شده. فکر می کنن تماشای این ماهی ها و به آرامی شنا کردنشان در اطرافشان تاثیر شگفت انگیزی بر روی او داشته است!”

ابزارهای بالا بردن تمرکز در کودکان

به طور ایده آل، تمام ابزارها از جمله تلویزیون، آیپدها، تلفن های همراه و غیره باید خاموش یا در جاهای مختلف نگهداری شوند تا از حواس پرتی کودکان اجتناب شود. اگر شما نیاز به استفاده از کامپیوتر برای مطالعه دارید، مطمئن شوید که فقط برای مطالعه می خواهید و نه چیز دیگری.

مواد در دسترس برای بالا بردن تمرکز در کودکان

همه چیزهایی که مورد نیاز است را در دسترس نگه دارید، به طوری که کودک نیازی به گرفتن چیزی نداشته باشد. تمام کتاب های تمرینی، مداد رنگی، کتاب های درسی، مداد و حتی آب می تواند بر روی میز و یا نزدیک او نگهداری شود.

این کار همچنین کمک می کند تا بتوانید میزان کار باقی مانده کودکتان را ببینید و کمک می کند تا شما مدیریت زمان خود را بهتر انجام دهید. همه این ها به بچه ها کمک می کنند تمرکزشان را افزایش دهند و توجه بیشتری به خود جلب کنند!

3. بالا بردن تمرکز در کودکان با غذاهای سبز و سالم

خوردن غذای سالم به طور مستقیم ارتباط به این دارد که چگونه یک کودک متمرکز می شود. غذای سالم به طور مستقیم ارتباط خوبی با این دارد که یک کودک چقدر خوب توجه می کندو غذاهای مختلفی وجود دارند که توجه و تمرکز او را بالا می برند.

خوردن هله هوله و یا غذای پر قند، باعث می شود که کودک دچار کندی شود، در حالی که غذای حاوی پروتئین مانند بادام ، تخم مرغ و گوشت، آگاهی و تمرکز کودک زا افزایش می دهد!

کافئین برای بالا بردن تمرکز در کودکان

روند اخیر در امریکا نشان می دهد که مصرف قهوه و نوشیدنی های انرژی کافئین در کودکان افزایش یافته. این کار به آنها دوز ناسالمی از شکر می دهد که می تواند منجر به “انرژی اضطراری” شود.

تاثیر غذاهای سبز در بالا بردن تمرکز در کودکان

خوردن نان و لوبیای پخته شده برای صبحانه باعث افزایش درک شناختی می شود. کارشناسان می گویند که خوردن سبزی ها و میوه ها به بدن آنتی اکسیدان تزریق می کند که به نوبه خود باعث تقویت قدرت مغز می شود.

4. ترمیم یک روال برای پیگیری

این نه تنها به مدیریت زمان کمک می کند، بلکه همچنین به یادگیری برنامه ریزی فرزندانتان نیز کمک می کند.

و این به نوبه خود کمک می کند تا تمرکز کودکان در مطالعاتشان افزایش یابد!

5. تقویت چرت زدن و استراحت در بالا بردن تمرکز در کودکان

چرت زدن و استراحت کافی مغز را تازه می کند و تمرکز را تقویت می کند. بیشتر کودکان پس از استراحت خوب می توانند بهترین تمرکز را داشته باشند.

یک چرت قوی بیست دقیقه بعد از مدرسه است، یا در بعد از ظهر که باید ترفندهایی را برای افزایش تمرکز انجام داد.

تمام وقت حمام، درد گرسنگی و غیره باید قبل از زمان مطالعه شروع شود، زیرا در تمرکز دخالت می کنند.

   
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *