تهران
021-91009290
تهران
021-91009290

برنامه ریزی برای تعطیلات نوروز دانش آموزان

شما دانش آموزان عزیز میتوانید با یک برنامه ریزی درست و مدیریت بهینه زمان، هم تعطیلات خوبی داشته باشید و هم از افت تحصیلی جلوگیری کنید.

برنامه مطالعاتی برای دانش آموزان در ایام عید

دانش آموزان

تعطیلات نوروز یکی از بهترین زمان ها برای دانش آموزان است که خستگی چندماهه درس و مدرسه را از تن به در کنند و با روحیه ای مضاعف دوباره به مدرسه برگردند. اما تعطیلات نوروز نباید فقط به گردش و تفریح بگذرد بلکه باید با یک برنامه خوب و منظم مطالعاتی برخی از ساعت های ایام عید را به درس خواندن اختصاص داد.

تعطیلات سال نو بی شک یکی از جذاب ترین دوره ها برای دانش آموزان است تا برای دید و بازدیدها، مسافرت، تفریح و خلاصه برای یک استراحت شیرین، برنامه ریزی کنند. در تعطیلات نوروز، دانش آموزان از درس هایشان کمی فاصله می گیرند و این امر باعث فراموشی برخی مباحث و نیز افت تحصیلی آن ها می شود؛ البته از سویی دیگر بعضی خانواده ها نیز افراط کرده و فرصت کافی برای بازی وتفریح به دانش آموز نمی دهند که این روش نیز نادرست است، چراکه دانش آموزان بعد از نوروز باید با روحیه ای شاد و پرانرژی به مدرسه برگردند. با توجه به مطالب بیان شده، لزوم برنامه ریزی درست و مدیریت بهینه زمان، امری ضروری به نظر می رسد تا هم تعطیلات خوبی داشته باشیم و هم ازافت تحصیلی جلوگیری کنیم.

برنامه پیشنهادی زیر می تواند کمکی برای دانش آموزان باشد:

2 روز استراحت!
روز اول و سیزدهم عید را به استراحت و تفریح اختصاص دهید؛ اما از روز دوم تا دوازدهم تعطیلات عید نوروزحتماً برنامه مطالعاتی داشته باشید و دفترچه ای تهیه و در آن زمان مطالعه روزانه خود را ثبت کنید؛ می توانید برای خود ساعت مطالعه مورد انتظار در نظر بگیرید و در صورت اجرای آن خود را تشویق (مثلاً تماشای برنامه دلخواه) و در صورت اجرا نکردن آن، خود را تنبیه کنید ( مثلاً محروم شدن از تماشای برنامه دلخواه). بهتر است یکی از اعضای خانواده را که با او ارتباط بهتری دارید به عنوان ناظر یا پشتیبان خود انتخاب کنید و در مواقع لزوم از وی راهنمایی بخواهید.

مدیریت زمان برای دانش آموزان در ایام عید از اهمیت ویژه ای برخوردار است


خستگی بی خستگی
برای اینکه دچار خستگی نشوید، برنامه مطالعاتی خود را به دو قسمت صبح و عصر تقسیم کنید. برای دانش آموزان دوره ابتدایی روزی یک تا دوساعت، برای دانش آموزان سال اول و دوم متوسطه روزی 3 تا 4 ساعت و برای دانش آموزان کنکوری روزی 7 الی 9 ساعت مطالعه پیشنهاد می شود که باتوجه به تفاوت های فردی و شرایط، می تواند متغیر باشد.
دانش آموزانِ سال ششم که قصد شرکت در آزمون مدارس نمونه را دارند و همچنین دانش آموزان کنکوری می توانند از یک مشاور تحصیلی برای برنامه ریزی درست در ایام تعطیلات کمک بگیرند. فراموش نکنید دروسی مثل ریاضی و علوم را یک روز در میان در برنامه خود بگنجانید و دروسی مانند فارسی، دینی، عربی، زبان، جغرافیا و. .. هرروز در برنامه ریزی لحاظ شوند. اگر قصد مسافرت دارید، با خود پیک نوروزی یا کتاب کمک درسی یا تست به همراه داشته باشید تا در مواقع بیکاری مطالعه کنید. 
چه می کند این اصل گزینش
در استفاده از برنامه های تلویزیونی نیز حتما اصل «گزینش» را رعایت کرده و فقط برنامه های خاصی را تماشا کنید تا ازاتلاف وقت خود جلوگیری کنید.
امیدوارم با رعایت موارد فوق و همچنین یک برنامه ریزی درست و اصولی، تعطیلات خوبی را در پیش داشته باشید.سال نو مبارک.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *