تهران
021-91009290
تهران
021-91009290

با ۱۷ عادت خوب مادران شاد و موفق آشنا شوید

مادران شاد عادت‌ها و رفتار‌های مثبت و مفیدی دارند که آنها را از سایر والدین جدا می‌کند. این مادر‌ها به تقویت روحیه و سلامت جسم و روان خود بیشتر توجه می‌کنند. همچنین سعی می‌کنند با یادگیری و به کارگیری روش‌های علمی و افزایش اطلاعات و آگاهی خود، الگوی یک مادر سر‌زنده و قوی باشند. در ادامه شما را با ۱۷ عادت خوب مادران شاد و موفق بیشتر آشنا می‌کنیم.

۱. از دیگران تقاضای کمک کنید

مادران شاد و سرزنده همیشه از اطرافیان و دوستان خود درخواست کمک می‌کنند. اما مادرانی که بیش از حد فداکار یا غمگین هستند، نمی‌توانند از تعطیلات آخر هفته‌ی خود به اندازه‌ی کافی لذت ببرند و یا زمانی را به همراه همسر خود سپری کنند، زیرا برای نگهداری بچه‌ها یک پرستار کودک یا دوست صمیمی و یا فامیل و خانواده‌ای پیدا نکرده‌اند که از کمک آن‌ها استفاده کنند. مادران شاد از تقاضای کمک برای نگهداری کودکان و بیان کلمه‌ی «لطفا» استقبال می‌کنند.

۲. از طبیعت لذت ببرید

برای دقایقی هم که شده از خانه بیرون بروید. هوای تازه، نور خورشید و زیبایی‌های طبیعت تاثیرات عمیقا مثبتی بر خلق و خوی مادران دارد. می‌توانید زمانی که کالسکه‌ی کودک را هل می‌دهید یا کودک در حال تاب سواری است، به تقویت روحیه‌ی خودتان هم فکر کنید. زمانی را که به همراه کودک در زمین بازی سپری می‌کنید، از ارتباطات تازه و تعامل با دیگران استقبال کنید. با والدین دیگری که در اطرافتان می‌بینید، سرگرم صحبت شوید و لذت ببرید.

۳. سرگرمی‌های جذاب و خارق‌العاده ‌ترتیب دهید

برای لحظاتی هم که شده خودتان را از کار‌های خانه فارغ کنید. گذر زمان، ساعت و وظایف خانه‌داری را فراموش کنید. در طبیعت قدم بزنید، به استخر بروید، کارت بازی کنید، راه بروید و بخندید. در عین حال می‌توانید به کارهای خسته‌کننده روزانه جذابیت اضافه کنید و در این بین از معجزه همراهی کودک نیز غافل نشوید، برای مثال هر بار به شکلی جدید و جذاب به همراه کودک خرید کنید، غذا بپزید، و خانه را نظافت کنید.

۴. فعال و پر انرژی باشید

مادران شاد همیشه دوست دارند که سرشان شلوغ باشد، چرا که مشغول بودن احساس رضایت برای آن‌ها ایجاد می‌کند با انرژی بیشتری کار‌های روزمره را انجام می‌دهند. همزمان که فعالیت‌های روزانه را انجام می‌دهید لبخند بزنید و از انرژی مثبتی که در خانه جاری می‌شود و به همسر و کودکانتان منتقل می‌شود، لذت ببرید.

۵. خواب کافی داشته باشید

زمانی که فرزندتان در دوران نوزادی به سر می‌برد، احتمالا خواب کافی و مورد نیاز یک رویا است. اما به مرور متوجه می‌شوید نداشتن ۸ ساعت خواب، چه ضرر‌های جبران‌ناپذیری برای روحیه، روان و روند فعالیت‌های شما دارد. خبر خوب این است که با رشد کودک و گذر از دوران نوزادی می‌توانید خواب کافی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. یک کاسه جو دو سر و موز را جایگزین سه فنجان قهوه‌ کنید، خوب بخوابید و نتایج مثبت آن که شادی و آرامش بیشتر است را ببنید.

۶. تناسب اندام داشته باشید

یکی از عادت‌های اصلی و ثابت مادران شاد ورزش کردن است. انجام تمرین‌های ورزشی به مرور باعث تخلیه‌ی احساس ناراحتی، یاس و خشم می‌شود. داشتن تناسب اندام به شما اعتماد به نفس می‌دهد. و مهم تر از همه این پیغام به مغز شما مخابره می‌شود که کاری «تنها برای خود و مختص به خود» انجام می‌دهید. انرژی و حال خوش بعد از ورزش، انرژی لحظات سخت و خسته‌کننده شما خواهد شد.

۷. مدیریت زمان داشته باشید

برای وقت و زمان خود ارزش قائل شوید. زمانی را به دور از کودکان و تنها به خود اختصاص دهید. یک حمام گرم همراه با خواندن یک مجله‌ی جذاب و سرگرم‌کننده، یک قرار و دورهمی با دوستان، گپی صمیمانه با یک عزیز و فعالیت‌هایی از این قبیل در احساس رضایت و شادی شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

۸. با اطرافیان خود ارتباط صمیمانه‌ای داشته باشید

مادران شاد، ارتباطات و تعاملات اجتماعی خوب و خاطره‌انگیزی با همسایه‌ها، دوستان و اطرافیان خود دارند. به عنوان یک مادر شاد و اجتماعی، پیشنهاد‌ها و هدیه‌های غافلگیر‌کننده‌ای برای دوستان خود داشته باشید. مثلا پیشنهاد دوچرخه‌سواری به دوست قدیمی خود دهید یا به مناسبت تولد فرزند جدید دوستتان با پختن یک کیک او را خوشحال کنید.

۹. خودتان را دوست داشته باشید

مادران شاد هرگز خودشان و شرایط زندگی‌شان را با سایر خانواده‌ها مقایسه نمی‌کنند و رقابتی با دیگران ندارند. خانه، ماشین و فرزندان سایر خانواده‌ها هرگز باعث حسادت آنها نمی‌شود. به عنوان یک مادر شاد و محبوب، زندگی و خودتان را آنگونه که هستید، بپذیرید و دوست داشته باشید.

۱۰. با سایر مادر‌ها در ارتباط باشید

مادران شاد دوستان نزدیکی دارند که آن‌ها نیز تجربه مادری داشته‌اند. اینکه می‌توانید مسائل روزمره مانند خواب و غذای کودک تا چالش‌های سنی مانند از پوشک گرفتن، انتخاب مهدکودک و غیره و در عین حال تجربیات مشترک خود را با سایر مادر‌ها در میان بگذارید، آرامش و امنیت برای شما ایجاد می‌کند. آگاهی از این موضوع که شما با بحران‌ها و چالش‌های مادری تنها نیستید، تا حدود زیادی از بار فشار‌های روانی شما می‌کاهد.

۱۱. به خودتان انرژی دهید

مادران شاد به خوشحال کردن خود اهمیت می‌دهند . و منتظر نمی‌مانند دیگران آن‌ها را خوشحال کنند. به خود هدیه می‌دهند و مسئولیت شادی خود را به عهده می‌گیرند. به عنوان یک مادر شاد برای خودتان گل بخرید، بی‌مناسبت به خود هدیه بدهید، و یک قرار دو نفره با همسر و یا دوستی صمیمی ترتیب دهید.

۱۲. قوانین را زیر پا نگذارید

عمل به قوانینی که برای کودک و یا به همراه کودک وضع کرده‌اید، یک ضرورت است. کودکانی که قوانین ثابت و همیشگی در زندگی خود دارند، شادی، امنیت و رضایت بیشتری را تجربه می‌کنند. در نتیجه به عنوان یک مادر شادتر خواهید بود.

۱۳. خواهر‌ها و برادرها را از هم جدا کنید

گاهی خواهر‌ها و برادر‌ها را از هم جدا کنید و زمان مشخصی را به هر کدام از آنها اختصاص دهید. در این کار به ویژگی‌های شخصی و تفاوت‌های فردی هر یک از کودکان خود توجه کنید و در عین حال مساوات را تا جای ممکن رعایت کنید.

۱۴. نگاهتان به آینده باشد

زمانی که خستگی بیش از حد یا مشکلات در حال از پا در آوردن شما هستند، فقط کافیست به خود بگویید: این نیز بگذرد. به خود یادآوری کنید که مشکلات سخت و شرایط بحرانی برای همیشه باقی نمی‌مانند. در مواقع ناراحت‌کننده، خونسردی خود را حفظ کنید و با یادآوری خاطرات خوشایند خودتان را آرام کنید.

۱۵. ببخشید و فراموش کنید

بعضی از ما می‌خواهیم برای همیشه با ایده‌آل‌های والدینمان زندگی کنیم و قواعد و باور‌های آنان را در هر زمانی و نسبت به فرزندانمان اجرا کنیم، و دقیقا مشکل از همین‌جا آغاز می‌شود. از همین نقطه است که تلاش ما برای کنترل مداوم فرزندان، احساس ناکامی، یاس و در نهایت نارضایتی ما از نوع والدگری‌مان ایجاد می‌شود. همین‌جا زمان شکستن قواعد و مرز‌های محدود کننده است. هرگز خودتان را بابت اینکه مشابه دستورات و طرز فکر والدین خود عمل نکرده‌اید، سرزنش نکنید.

۱۶. از ته دل بخندید

بچه‌ها عاشق دیدن لبخند مادران خود هستند. خندیدن باعث تولید هورمون شادی آور سروتونین در مغز می‌شود. کودکان با دیدن لبخند شما، می‌خندند و غرق در شادی می‌شوند. با کودک خود بازی‌های خنده‌دار کنید و از ته دل بخندید.

۱۷. فرزندتان را در آغوش بگیرید

یکی از عادت‌های مادران شاد در آغوش گرفتن کودکان است.در آغوش گرفتن کودکان به آن‌ها احساس امنیت و آرامش می‌دهد و در عین حال عزت‌نفس کودکان را افزایش می‌دهد. در آغوش گرفتن کودکان نقش موثری در رشد ذهنی و عاطفی کودکان دارد و حتی باعث افزایش ضریب هوشی آنان هم می‌شود. با این ۱۷ عادت خوب و پسندیده پنجره‌ی تازه‌ای به روی کودکان و سایر اعضای خانواده‌ی خود باز کنید و از نتایج شگفت‌انگیز آن بهره‌مند شوید.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

wpChatIcon
wpChatIcon